Ehitushindade tõusu taga on kõik kulugrupid

Statistikaameti andmetel tõusis ehitushinnaindeks selle aasta esimeses kvartalis võrreldes 2022. aasta neljanda kvartaliga 1,5%, võrreldes möödunud aasta sama ajaga aga 12,6%.

Ehitushinnaindeks väljendab ehitustegevuse maksumuse muutust otsekulude tasemel ja see jaotatakse kolme põhigruppi: tööjõud, ehitusmasinad ja -materjal. Ehitushinnaindeksi arvutamisel võetakse arvesse eramud, korruselamud, tööstus- ja ametihooned. Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi puhul on vaatluse all ametihooned.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Ülo Pauluse sõnul mõjutas ehitushinnaindeksit esimeses kvartalis võrreldes 2022. aasta sama ajaga eelkõige materjalide kallinemine, mis andis 68% indeksi kogutõusust. „Eelmise aasta neljanda kvartaliga võrreldes suurenesid kulutused tööjõule 1,8%, mehhanismidele 2,2% ja materjalidele 1,3%,“ täpsustas Paulus. Puidu- ja metallihinnad ning nendest valmistatud toodete hinnad pöördusid valdavalt langusesse.

Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeks tõusis võrreldes 2022. aasta neljanda kvartaliga 1,3% ja võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga 13,5%.